MyBB Pro

P30-ART

تبلیغات

ارسال موضوع ارسال پاسخ
ایجاد فوت پرینت و شماتیک قطعه دلخواه در آلتیوم
مهمان گرامی، خوش آمدید!
نام کاربری
گذرواژه‌
[عضویت در انجمن]

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

جستجو در گوگل

Google

در اين سايت

درنا بلاگ

سرویس بلاگدهی درنا بلاگ
http://dornablog.com

تبلیغات

آمار انجمن
» اعضا: 3638
» آخرین عضو: alyssarf18
» موضوع‌های انجمن: 159
» ارسال‌های انجمن: 910

آمار کامل

ارسال: #1
۱۳۹۱/۸/۲۶, ۱۱:۰۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۸/۲۷ ۱۰:۲۷ صبح، توسط behnam.)
ایجاد فوت پرینت و شماتیک قطعه دلخواه در آلتیوم

سلام به همه دوستان. در این تاپیک قصد دارم طراحی فوت پرینت یک قطعه رو آموزش بدم.
بهتره که از یک قطعه خیلی ساده شروع کنیم. برای مثال رگولاتور سویچینگ LM2576 با پکیج
D2PAK رو در نظر بگیرید. شما میتونید از اینجا دیتاشیت این قطع رو دانلود کنید. در صفحه 27 این دیتاشیت، مشخصات
فیزیکی این پکیج ارایه شده. اگر دیتاشیت قطعه رو نداشته باشین باید با کولیس اندازه قطعه رو بگیرین که نیاز به دقت داره. در صفحه 27 به این اطلاعات احتیاج دارین:

اولین قدم برای طراحی فوت پرینت، ایجاد یک PCB Library هست. برای این کار به عکس زیر توجه کنید:

برای ملموس بودن اندازه قطعه من خودم grid رو روی metric قرار میدم. اگر به دیتاشیت هم نگاه کنید، اندازه ها هم بر اساس mm و هم بر اساس inch داده شده. برای تبدیل grid کلید های O+B رو فشار دهید و طبق شکل زیر Unit رو به metric تغییر دهید:

برای اینکه بعدا مشکلی پیش نیاد حتما مرکز مختصات PCB رو مبدا قرار بدین:

خوب تنظیمات اولیه انجام شد. ابتدا به طول K و عرض A یک مربع در لایه TOP OVERLAY میکشیم. برای راحتی کار ابتدا لایه TOP OVERLAY رو انتخاب کنید. بعد روی مبدا مختصات
کلیک کنید. با نگه داشتن کلید دکمه insert رو هم بزنین. با این کار فاصله موس تا مبدا رو به صورت دیفرانسیلی در گوشه تصویر نشان داده میشه.:

حالا به عرض A و ارتفاع B یک مربع رسم کنید:

برای قرار دادن پایه ها، ابتدا از منوی بالا گزینه Place Pad رو انتخاب کنید (P+P) روی پد دوبار کلیک کنید و تنظیمات رو مطابق شکل زیر انجام بدین:

حالا روی پد راست کلیک کنید و گزینه COPY رو انتخاب کنید. سپس پد رو پاک کنید. حالا از منوی Edit>Paste Special رو انتخاب کنید و تیک Paste on current layer رو بردارین و روی Pate Array کلیک کنید. حالا طبق شکل زیر تنظیمات رو انجام بدین:

مثل اولین مرحله تمام پایه ها رو انتخاب کنید و اون هارو به فاصله حدود 1.7mm از مبدا قرار بدین. شکل نهایی باید اینطوری باشه ( به شماره پایه ها توجه کنید):

حالا که مراحل طراحی به پایان رسید باید طراحیمون رو save کنیم. قبل از اینکار طبق شکل زیر یک اسم برای foot print انتخاب میکنیم:

حالا فوت پرینت رو save میکنیم.

نقل قول این ارسال در یک پاسخ بازگشت به بالا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط behnam ، aida ، crz_boy ، nafise05 ، pswin ، ciyamaknim
تبلیغات
ارسال: #2
۱۳۹۱/۹/۳, ۰۴:۳۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۳ ۰۴:۳۵ عصر، توسط behnam.)
آفلاین
RE: ایجاد فوت پرینت و شماتیک قطعه دلخواه در آلتیوم

خیلی عالی بود فکر نمیکردم ساخت pcb اینقدر ساده باشه! Yess مهندس آموزش شماتیکشم بزار دستت درد نکنه

یه سوال... میشه یه pcb مداری که ساختیم که خودش حاوی چندتا کتابخونه دیگه هست رو به عنوان یه کتابخونه pcb جدید درست کنیم؟
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط hossein1387 ، ciyamaknim
ارسال: #3
۱۳۹۱/۹/۳, ۰۸:۲۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۹/۳ ۰۸:۳۶ عصر، توسط hossein1387.)

سلام به همه:

در ادامه آموزش ایجاد شماتیک به فوت پرینت رو توضیح میدم.
مسیر زیر رو برای ایجاد یک کتابخانه شماتیک طی کنید:
file>new> Library>schematic library

در صفحه باز شده مطابق شکل زیر گزینه place rectangle رو انتخاب کنید:

به اندازه شماتیک مورد نظر یک مربع یا مستطیل رسم کنید. (بهتر از مرکز شروع کنید.):

برای قرار دادن پایه، از همون منویی که place rectangle رو انتخاب کردید ایندفعه place pins رو انتخای کنید. چون LM2576 5 تا پایه داره ما هم 5 تا پایه روی شماتیک قرار میدیم. شکل نهایی :

حالا مطابق شکل زیر و با توجه به datasheet قطعه باید اسم پایه و designator رو انتخاب کنید. حواستون باشه که اسم انتخابی شما داخل فوت پرینتی که از قبل طراحی کردین باشه( یعنی مثلا توی فوت پرینت پایه ها رو از 0 شروع به نام گذاری کردین ولی اینجا از 1 شروع کردین باید مثل هم باشن) چون آلتیوم designator شماتیک رو به designator فوت پرینت وصل میکنه.

حالا که تنظیمات پایه رو انجام دادین وقت به چسبوندن فوت پرینت و شماتیک هست!
مطابق شکل زیر از منوی سمت چپ گزینه SCH LIBRARY رو انتخاب کنید و بعد روی COMPONENT کلیک کنید:

حال در پنجره باز شده مطابق شکل زیر تنظیمات رو انجام بدین و بعد روی ADD > FOOTPRINT کلیک کنید.

در پنجره باز شده مطابق روند زیر عمل کنید و در قسمت INSTALL فوت پرینتی که قبلا طراحی کرده بودید رو نصب کنید:

حالا بعد از بستن پنجره INSTALL 3 بار OK کنید و در نهایت پروژه رو SAVE کنید. شما میتونید به یک شماتیک چندین فوت پرینت نسبت بدین و هنگام استفاده از فوت پرینت دلخواه استفاده کنید.
لطفا اگر سوالی بود بپرسین Smile

(۱۳۹۱/۹/۳ ۰۴:۳۳ عصر)behnam نوشته شده توسط:  خیلی عالی بود فکر نمیکردم ساخت pcb اینقدر ساده باشه! Yess مهندس آموزش شماتیکشم بزار دستت درد نکنه

یه سوال... میشه یه pcb مداری که ساختیم که خودش حاوی چندتا کتابخونه دیگه هست رو به عنوان یه کتابخونه pcb جدید درست کنیم؟

سلا آقا بهنام:

شرمنده متوجه سوالت نشدم! No16
 سپاس شده توسط behnam ، crz_boy ، pswin ، khaled ، aali361
ارسال: #4
۱۳۹۱/۹/۳, ۰۸:۵۳ عصر
آفلاین

سوالم واضح نبود...

جوابش رو پیدا کردم...

یه ساعت وقت گذاشتم شماتیکشو یاد گرفتم YessYess

یه کتابخونه طراحی کردم به عنوان اولین کتابخونه خودم برای LCD N96 که روی فوت پرینتش ماژول LCD قرار میگیره...

اینم لینک دانلودش: http://www.ceworld.ir/forum/showthread.p...295#pid295
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Doloop
ارسال: #5
۱۳۹۲/۳/۲۶, ۰۶:۱۳ عصر

سلام
چه شکلی میشه موقعی که paste میکنیم. المنت در یک مکان مشخص قرار بگیره. مثلا x و y رو مشخص کنم
تبلیغات
ارسال: #6
۱۳۹۳/۷/۳, ۰۵:۱۰ عصر

سوال از آموزش:
1. چرا من مربع رو رسم میکنم خط ها نازک رسم میشن ،باید روشون کلیک کرد بعد یکی یکی ضخیم ترشون کرد یا میشه یه تنظیمی کرد که از اول یکم ضخیم تر رسم بشه؟
2.همین مشکل رو با پد ها هم دارم ،وقتی تو صفحه قرار میدم اینقد کوچیکه که دیده نمیشه باید رو اون ناحیه زوم کنم تا ببینمش
3. بعد از انجام این قسمت از آموزش هم چیزی رو صفحه paste نمیشه No17((حالا روی پد راست کلیک کنید و گزینه COPY رو انتخاب کنید. سپس پد رو پاک کنید. حالا از منوی Edit>Paste Special رو انتخاب کنید و تیک Paste on current layer رو بردارین و روی Pate Array کلیک کنید))
ارسال: #7
۱۳۹۳/۸/۱۲, ۰۸:۵۸ صبح

سلام
من ساخت قطعه های جدیدی را که برای pcb بود انجام دادم اما چند مشکل اساسی دارم اول اینک وقتی که میخواهم قطعه را انتخاب کنم قطعه یک پارچه نیست و باید تمام خط ها را تک تک اتخاب کنم دوم لایه به لایه کردن قطعه هم مشکل دارد ممنون
ارسال: #8
۱۳۹۵/۳/۸, ۰۵:۱۴ عصر

یه مشکل
من قطعه رو طراحی کردم همه چیز هم درسته اما زمانی که شماتیک اون رو وارد صفحه می کنم و بهش اتصال وصل می کنم زمانی که در بخش PCB می رم اتصالات رو نشون نمی ده مثلا پایه 10 که به GND وصل شده هیچ اتصالی نداره!
ارسال موضوع ارسال پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  فوت پرینت SIM808 o_kalantari94 0 3,191 ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۲:۴۵ عصر
آخرین ارسال: o_kalantari94
  کتابخانه آلتیوم kazi1366 0 4,012 ۱۳۹۵/۶/۲ ۱۰:۲۵ عصر
آخرین ارسال: kazi1366

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان